Amikor Festetics II. Tasziló lebontatta az egyik lóistállóját, a téglákból felépítették a keszthelyi Balatoni Múzeumot. A herceg úr azonban nemcsak építőanyagot, hanem egy telket is adományozott, hogy méltó helyen álljon a tó történelmét, élővilágát és mindennapjait bemutató múzeum. Ha most belépsz ebbe az épületbe, akkor sok mindent megtudhatsz a „magyar tengerről”, ahogy a Balatont nevezik. Például láthatsz egy kis jelzőágyút, amellyel egykor a Festeticsek híres hajója, a Phoenix [Főnix] jelezte, hogy megérkezett a kikötőbe.
A Balatont már az ókori rómaiak is ismerték.
Hogyan nevezték ők ezt a tavat?
Válaszd ki a helyes megoldást!
a.) Tiberis b.) Pelso c.) Danubius
A helyes válasz: b.) Pelso
Néhány további érdekesség a Balatoni Múzeumról
1897 nyarán Keszthelyen több, a művészetet, a kultúrát és a tudományokat támogató keszthelyi polgár egy egyesületet alapított, a Balatoni Múzeum Egyesületet, amely a Balaton bemutatását tűzte ki célul.
Az egyesület ténylegesen 1898-tól működött, vezetőségi tagjai között ott volt Festetics II. Tasziló is, de fontos megemlíteni Csák Árpád, dr. Lovassy Sándor és Sági János nevét is.
Az egyesület eleinte egy Fő téri épületben, a Gazdasági Tanintézet egykor épületének néhány bérelt szobájában kapott helyet, ahol egyébként ezen kívül postahivatal és egy gyógyszertár is működött.
Az egyesület nagyszabású gyűjtőmunkát végzett, hogy minél több, a Balatonhoz köthető tárgyat összegyűjtsön. Így jött létre a Balatoni Múzeum Egyesület régészeti, néprajzi és természettudományi gyűjteménye. Mivel az egyesületet többen támogatták anyagilag, így többek között régészeti feltárásokat is tudtak végezni Fenékpusztán.
Az egyesület a 20. század elején telket kapott a Balaton utca – Kossuth Lajos utca sarkán, a régi keszthelyi kórház helyén, ám végül nem itt épült meg a múzeum.
A Balatoni Múzeum 1925 és 1928 között egy, Festetics II. Tasziló hercegtől kapott telken épült meg (a mai Kossuth Lajos utca – Mártírok útja sarkán). Építéséhez felhasználták a hercegi család elbontott lóistállójának köveit is.
Az 1930-as évek közepétől pedig már látogatókat is tudtak fogadni ebben a neobarokk stílusú épületben.